גירושין לעצמאים

חיי הנישואין עלולים להיות מורכבים ולא בדיוק מה שחלמתם עליו כאשר נכנסתם יחד תחת החופה. יש המון עליות וירידות, והתוספת של הלחץ הכלכלי והילדים עלולים לשבור הרבה זוגות.

יש כיום נתונים מאוד מדאיגים לגבי נישואים בישראל, שכן כ-30 אחוזים מהזוגות מסיימים את חיי הנישואים ברבנות. הליך הגירושין הוא מאוד מורכב, ובמיוחד כאשר הוא כולל ילדים, מזונות וחלוקת נכסים. עם זאת, הליך גירושין לעצמאים מצליח להיות אפילו מורכב יותר.

הסיבות להליך גירושין לעצמאים

הליך גירושין לעצמאים כולל בתוכו את אלמנט חלוקת שווי העסק. עצמאים נכנסים מראש למיטה חולה, כאשר הקמת עסק וניהולו בישראל הוא קשה מאוד.

המדינה לא מסייעת לאזרח הפשוט שמנסה להתקיים בצורה בה עושים זאת במקומות אחרים בעולם, ויש קושי מובנה בכל הנוגע למיסוי, לפנסיה וליצירת רווח. בהרבה מאוד מקרים, ההשקעה בעסק הפרטי מהווה את הגורם המרכזי שהוביל לפיצוץ הנישואים.

 

 גירושין לעצמאים – הבחירה הקשה

עצמאים בישראל מקימים עסקים במטרה לייצר פרנסה למשפחות שלהם. הרבה יותר קל ונוח להיות שכירים, אך יש אנשים שלוקחים את ההחלטה הזו מתוך שליחות אישית, אהבה לתוכן או רצון להתעשר ולא להיות שכיר של אף אחד.

המחיר הוא גבוה, ולא רק בסיכון המובנה של פתיחת עסק, שכן פתיחת עסק כוללת, בין השאר, השקעה בלתי נתפסת שגורמת להזנחה של חיי המשפחה.

בעלי עסקים צריכים להתמודד עם לקוחות, לדאוג לגבייה ויצירת רווח ולעיתים זה דורש מאמץ גדול ושעות ארוכות, כך שמי שמשלם את המחיר הם למעשה בני המשפחה עם דגש על בן או בת הזוג. כך, למעשה, נפתח הדרך להליך של גירושין לעצמאים בסופו של דבר.

 

קרע בזוגיות המסתיים בהליך גירושין לעצמאים

המאמץ והכוח שמשקיע בעל העסק בעבודה שלו יוצרים קרע בזוגיות. יש קושי לייצר אינטימיות וזמן אישי עם בן או בת הזוג או עם הילדים. לכן, כאשר היחסים נגמרים, ונכנסים להליך גירושין לעצמאים רואים כי קשה מאוד לייצר הערכת שווי של העסק.

מעבר לעובדה שאל העסק נכנסים המון פרמטרים של מאמץ, יש גם את נושא ההתחייבויות העתידיות, הפטנטים, המכרזים ועוד מספר אלמנטים שמעלים את השווי, אך לאו דווקא נראים בחשבוניות ובספרים.

גירושין לעצמאים
גירושין לעצמאים

הליך גירושין לעצמאים – קרע כלכלי ואישי

המחיר שבא לידי ביטוי הוא לא רק כלכלי, שכן המרחק הנוצר בין בני הזוג גורם להם להסתיר דברים אחד מהשני, לייצר עניין בדברים אחרים, לזנוח פרויקטים קיימים, לוותר על חופשות וזמן עם הילדים ואף לבגוד אחד בשני.

ישנה מורכבות גדולה מאוד בניהול חיים מקצועיים וחיי משפחה בישראל ולכן, הרבה מאוד זוגות מתגרשים כיום, כאשר מתוכם, אחוז גדול הם אנשים שהקימו ומנהלים עסקים פרטיים. האתגרים הם עצומים ולכן תהליך גירושין לעצמאים הוא יותר נפוץ מאשר בעבר, ויש סביבו הרבה יותר פרמטרים שיש לבדוק.

 

השוני של הליך גירושין לעצמאים מהליכי גירושין של שכירים

הליך גירושין לעצמאים שונה מגירושין רגילים בגלל שלוש פרמטרים מרכזיים. ראשית, יש לשים לב לאופי הנכסים והעסק ולהכנסות שהם מייצרים במישרין או בעקיפין.

שנית, האם העסק הוא נכס משותף ומהי הערכת שוויו ויש גם לאתר את הנכסים הנסתרים והלא מוחשיים הקיימים בעסק. הדבר החשוב ביותר אליו יש לשים לב הוא מתי הוקם העסק, ומהו חלקו של בן או בת הזוג בהתמודדות עם העסק במשך השנים.

לא מדובר רק בעבודה או מטלות הקשורות לעסק, אלא גם בתמיכה, בביצוע מטלות נקודתיות עבור העסק וגם כאשר מדובר בטיפול במשק הבית בזמן שהצד השני מנהל את העסק בשעות מאוחרות.

 

זכויות וחובות בתוך הליך גירושין לעצמאים

במקרה שהעסק הוקם לאחר הנישואים, אין כל ספק שבן או בת הזוג של בעל העסק זכאים למחצית ממנו. אם הוא הוקם לפני כן, כאן מתחילה בעיה מבחינת בית המשפט.

כמה זמן בן או בת הזוג נמצאים במערכת היחסים, האם הם ביצעו ויתורים משמעותיים מבחינת הקריירה ועד כמה העובדה כי הצד השני ניהל את העסק פגעה במערכת היחסים.

צריך לזכור שכאשר זוגות מתרחקים, מתחילות הגניבות, הבגידות ושאר צרות, דבר שגם כן הוא משמעותי מאוד בהליך של גירושין לעצמאים בישראל.

 

נכסים נסתרים ולא מוחשיים בהליכי גירושין לעצמאים

הנושא של הערכת שווי של עסק לאור נכסים נסתרים ולא מוחשיים הוא המורכב ביותר ומהווה את סלע המחלוקת בכל הנושא של גירושין לעצמאים בארץ.

במקרים רבים, כל החשבוניות לא קיימות, יש חשבוניות עתידיות, זכיות במכרזים, פטנטים רשומים ועוד אלמנטים רבים שמגדילים את ערך העסק בעתיד, אך זה לא בא לידי ביטוי בהווה.

עם זאת, בבית המשפט הנושא ילקח בחשבון בחלוקת הנכסים. בהליך גירושין לעצמאים העסק הוא ככל הנראה המשאב המשמעותי ביותר, יותר מדירות, רכבים ורכוש אחר, כי מדובר במרכז החיים המקצועיים והאישיים כאחד.

 

הליך גירושין לעצמאים – לא לשכוח את הילדים

במרבית הליכי הגירושין, הדבר המשמעותי ביותר הם הילדים. אנשים מנסים לעשות הכל כדי לדאוג לרווחת הילדים שלהם ולהשיג משמורת משותפת ונוחה לכל הכיוונים. כאשר אין ילדים, העניין הוא הרבה יותר פשוט, וקל להגיע להסכמות.

עם זאת, במעורבות של עסק, הנושא הוא כלכלי גרידא. ישנם מקרים בהם הליך גירושין לעצמאים הופך למכוער בגלל אגו, צרות עין, נקמה או כל סיבה אחרת, ואז צד אחד ינסה לנפח את שווי העסק והמעורבות שלו בו, והשני להקטין את השווי, ולבטל את הצד השני.

 

מה בין  גירושין לעצמאים והחלטות הנוגעות לחיי המשפחה?

אין כל ספק שהנושא הכלכלי בהליך גירושין לעצמאים יכול להשפיע גם על החלטות הנעשות בחיי המשפחה. אנשים נוטים לשכוח את מעורבות הילדים ואת ההשפעה הרעה שהם מקרינים עליהם.

בנוסף, הליך משפטי עולה כסף, וזה כסף שנחסך מהילדים ומממן את אי ההסכמות בין ההורים. יש לעשות את המירב כדי להגיע למתווה נכון ונוח שיעשה טוב לשני הצדדים, בהתאם למציאות. הליך גירושין לעצמאים לא צריך להיות מכוער, אלא גם יכול להיעשות בצורה נעימה וטובה.

 

הליך גירושין לעצמאים – לדעת איך להתגרש

חשוב לזכור כי לעצמאים רבים יש את האפשרות לשחק עם המספרים של העסקים שלהם. הם יכולים לנצל את תמימות הצד השני או ההסתמכות עליהם כדי לייצר מצג שווא לא הוגן. במקרים כאלה, שווה מאוד לנסות ולפקוח עיניים, וגם במהלך הנישואים, לדרוש ולראות חשבוניות, לשאול על השקעות עתידיות ועוד.

מעורבות של בני משפחה היא דבר נפוץ, ואסור לתת לנושאים שכאלו לעבור ללא פיקוח. אומרים שצריך לדעת עם מי להתחתן, אך יותר חשוב לדעת איך להתגרש. זה נכון במיוחד בנושא של הליך גירושין לעצמאים בישראל.

 

גירושין לעצמאים – כך תעשו זאת באופן מסודר והוגן

הליך גירושין לעצמאים הוא הליך מורכב וכזה שיכול להיות מתסכל מאוד. כאשר שמים את העסק במרכז, נוטים לשכוח מדברים אחרים, כמו רווחת הילדים והצורך לדאוג לבן הזוג גם לאחר הפרידה.

הדבר הנכון ביותר לעשות הוא להגיע לדיונים בצורה שלווה ומתונה ולספק מתווה שיעריך את שווי העסק בצורה הוגנת לשני הצדדים. כאשר העסק מקבל הערכה ראויה, אפשר להמשיך לשאר האלמנטים ולדאוג לחלוקה כלכלית הוגנת ולא פחות חשוב מכך – חלוקה הוגנת של זמן עם הילדים.

במצב שבו בני זוג עצמאים מחליטים להתגרש הם עשויים לשלם מחיר אישי וכלכלי כבד, הקשר בין השניים בא לידי ביטוי בכך שנוצר מרחק בין בני הזוג והם עשויים להתמקד בחייהם האישיים עד כדי זניחת פרויקטים קיימים בעבודתם, מצב שעלול לגרום לקושי כלכלי בסופו של דבר.
בעת הליך גירושין לעצמאים, בן או בת הזוג יהיו זכאים למחצית מהעסק במידה ומדובר בעסק שהוקם לאחר נישואיהם. זוהי זכות שזוגות רבים שנמצאים בהליך גירושין לעצמאים לא מודעים אליה וחשוב להביא אותה למודעות כדי ששני הצדדים יוכלו להכין את עצמם לקראת התנהלות בסיטואציה זו.
בהחלט, כל הליך גירושין באשר הוא שמתבצע בזמן שלשני הצדדים אין ילדים, ההליך צפוי להיות קל יותר. הסיבה לכך היא שנמנע משני הצדדים להחליט לגבי משמורת משותפת ואין צורך לדאוג לרווחת הילדים בעת ההליך שעשוי להיות לא נעים במיוחד.
במידה והליך גירושין לעצמאים מתבצע בזמן שיש לבני הזוג ילדים, חשוב מאוד לשים לב לא רק לעסק, אלא גם לרווחת הילדים. במקרים רבים, שני הצדדים נוטים להתמקד בעסק ובהכנסות הצפויות במקום להיות קשובים לילדים ולסייע להם להתמודד עם המצב באופן מיטבי.
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא