מינוי אפוטרופוס

במצב אידיאלי כל אחד מאתנו אחראי למעשים שלו ויכול לקבל לגבי עצמו החלטות, אך כולנו יודעים שבחיים לא תמיד המצב הוא אידיאלי. לכן יש גם מצבים שבהם נרצה, או נצטרך, למנות אפוטרופוס. תוהים במה דברים אמורים, איך עושים זאת ומתי זה נחוץ? עיינו במאמר שלפניכם וקבלו את כל התשובות.

מתי יהיה צורך למנות אפוטרופוס?

החוק קובע בצורה מפורשת מספר מצבים שבהם מינוי אפוטרופוס נדרש ואפשרי. לדוגמא: כל אדם שבית המשפט למעשה הכריז עליו כי הוא פסול דין. בנוסף, גם אדם שהוא קטין, כלומר טרם מלאו לו 18 שנה, שהוריו נפטרו הוא אדם שצריך למנות לו אפוטרופוס. מצבים דומים הם כאשר ההורים אומנם חיים אך הם הוכרזו כפסולי דין או שבית המשפט קבע שהם לא מסוגלים למלא את חובתם כהוריו של אותו קטין. עוד מצבים שבהם יהיה צורך למנות אפוטרופוס לאדם כלשהו אלה מצבים שבהם מדובר על בוגר עם צרכים מיוחדים או על אדם קשיש שמגיע למצב בו הוא כבר לא יכול לדאוג לעצמו או לקבל בעצמו החלטות. אדם שמאושפז בבית חולים ונקבע שהוא לא יכול להביע דעתו לגבי הליך רפואי שהוא צריך לעבור הוא אדם נוסף שיזדקק לאפוטרופוס על פי החוק. מה שמשותף לכל המקרים הללו הוא שקיים בהם הליך ברור שעל פיו יש לנהוג כדי לקבוע מי יהיה האפוטרופוס של אותו אדם, שכן לא ככה סתם אדם קם בבוקר ומחליט שהוא יהיה אחראי לגורלו של אדם אחר.

 

מי יכול להיות אפוטרופוס של אדם אחר?

ישנם מספר גורמים שונים שיכולים להיות אפוטרופוס של אדם שזקוק לכך, כמו לדוגמא: כל אדם שהוא למעשה בן זוג, עו"ד או קרוב משפחה של אותו אדם שזקוק לאפוטרופוס. בניגוד לכך, יש גם מקרים שבהם האפוטרופוס הכללי הוא למעשה זה שיהיה אחראי לאותו אדם, כמו במצבים שמדובר על אדם ערירי. יש גם מקרים שבהם תאגיד מסוים יהפוך להיות אפוטרופוס של אדם, וזו יכולה להיות קרן, עמותה או גופים אחרים.

מינוי אפוטרופוס
מינוי אפוטרופוס

איך ממנים אפוטרופוס?

אם גם אתם הגעתם למצב שבו אתם רוצים או צריכים להיות אפוטרופוס של אדם כלשהו, חשוב מאוד לעשות את הדברים בצורה חוקית ולפנות לעו"ד שיוכל לעזור לכם. יש כמובן לא מעט עורכי דין שעוסקים בתחום הזה בימינו ולכן נשאלת השאלה: איך תדעו שאתם פונים לעו"ד מקצועי ואמין? עורך דין יפית יוחפז היא כתובת טובה שכדאי לקחת בחשבון אם אתם מחפשים עו"ד שתוכלו לסמוך עליה. חשוב להבין שלא פעם התהליך בדרך לקבלת אישור ובדרך להיות אפוטרופוס של מישהו הינו תהליך ארוך שאף עלול לכלול מריבות, דיונים בבתי משפט ואינספור ויכוחים. מצבים כאלה הם לרוב מצבים שהם יותר מאדם, או גוף, אחד רוצה להיות אפוטרופוס של מישהו ולכן רצוי לבחור עו"ד עם ניסיון רב וידע בתחום.

מינוי אפוטרופוס

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא