5 טיפים כדי להימנע מתביעת עובד

אחד מתחומי האחריות הרחבים והגדולים שמעסיקים מחזיקים בהם הוא העובדים המועסקים אצלם, למזלינו – העובדים והמעסיקים חוקי ודיני העבודה מסודרים ומובנים כך שכולנו נוכל להבין ולממש את הזכויות שלנו.

עובדים רבים מוצאים את תקופת ההעסקה שלהם כלוקה בתקלות והם מתכוונים לתבוע את המעסיקים, איך נמנעים מתביעות כאלו?

איך לא מגיעים למצב של תביעות עובדים?

תביעות מעובדים לשעבר או בהווה יכולות להיות מאוד לא נעימות לשני הצדדים, הן משרות אווירה לא טובה על תקופת העבודה שיכלה להיות בסדר גמור וגורמות לשאר העובדים לפקפק באיכות וטיב המעסיק או מקום העבודה. עורך דין דיני עבודה בחיפה מעיד כי תביעות עבודה יכולות להיות קשוחות ביותר, להגיע לסכומים של אלפי שקלים רק בגלל טעויות שלפעמים עלולות להיות תמימות של המעסיקים או חוסר שימת לב מספקת לדינים החשובים בהחלט.

 

מאיזה סיבות מפטרים עובד?

בתור מעסיקים יש לכם את הזכות המלאה להעסיק ולפטר עובדים אך יש לכך דרך שחייב לפעול על פיה – אין למעסיק זכות לפטר עובד סתם כך ללא נימוקים מוצדקים לפיטוריו וגם כשיש נימוקים עליהם להיות רלוונטיים, למשל מעסיק לא יכול לפטר עובד רק בשל מינו או מראהו. בתהליך הפיטורין עליכם להציג את הסיבות לכך ולוודא שהעובד המופטר מבין אותם ואין בכוונתו לבדוק מניעים נסתרים דרך בית המשפט.

 

איך מפטרים?

כשאתם סבורים שיש נימוקים מוצדקים לפיטורים של אחד מהעובדים שלכם דעו כיצד לעשות זאת – הינכם מחויבים לערוך שימוע לפני פיטורים, לתת הודעה מראש ולשלם פיצויי פיטורים למי שזכאי לכך.

 

מי זכאי לתשלום פיצויי פיטורים?

עובד שפוטר לאחר שתקופת ההעסקה שלו ארכה לפחות שנה.

עובד שמעסיקו נפטר לאחר עבודה של לפחות שנה אצלו.

בעת חילופי מעסיקים במקום העבודה בתנאי שאותו העובד השלים שנת עבודה באותו המקום.

 

פיטורים בשל אירועים חריגים

לעיתים מעסיקים נתקלים באירועים חריגים כמו עבירה פלילית, מעילה באמון של המעסיק, פגיעה בעובד אחר ועוד… במצבים כאלה בית הדין לעבודה רשאי לפסוק כי ניתן לפטר את העובד ללא תשלום פיצויים ואף לשלול מהעובד את הזכות שלו לכסף מקופת הגמל או הביטוח הפנסיוני.

 

פיטור עובדים שהועסקו לתקופה קצרה

כל החובות של המעסיק חלות עליו גם שמדובר בפיטורין של עובד שהספיק להיות רק תקופה קצרה, תקופת ההעסקה שפיעה רק על פרק הזמן שיש להודיע מראש לקראת הפיטורים. אם המעסיק לא מעוניין להמשיך להעסיק את אותו העובד עוד רגע אחד אך ללא סיבה חריגה הוא יוכל לשלם לו את סכום הכסף שהיה אמור להרוויח עד סוף התקופה מראש שחייב לו.

 

לסיכום

אלו הם חמישה טיפים שחשוב לזכור שמדובר בפיטורי עובדים, על מנת להימנע מתביעות עובדים כמובן יש להתייחס ככוד ראש לכל דיני העבודה כמו שעות נוספות, הלנת שכר ותקנות נוספות.
מאזניים

 

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך הדין שישמור לכם על הירושה

ירושה זה כל הרכוש והנכסים שאדם משאיר אחריו כשהוא הולך לעולמו. זה יכול להיות כסף, בתים, מכוניות, תכשיטים, ואפילו חפצים בעלי ערך רגשי. ולמה צריך