האם תאונת דרכים היא עבירה פלילית

לצערנו תאונות דרכים הם בין התופעות השכיחות בעולם, לא עובר יום בלי ידיעות על תאונות דרכים בחדשות מקלות ועד קשות ביותר. אין ספק שיש המון מכוניות על הכבישים, הנהגים לא תמיד נוקטים בכל אמצעי הזהירות, נוהגים בזלזול ועוד. איך מתייחסים לתאונות דרכים במשטרה והאם הן עבירות פליליות?

 

מתי תאונת דרכים הינה עבירה פלילית

קודם עלינו להגדיר תאונת דרכים, על פי החוק – כל רכב מנועי שגרם נזק גופני לאדם יהיה תחת הגדרת תאונה בדרכים, בשנים האחרונות ההגדרה התרחבה ובית המשפט יקבע שגם אדם שנפל בעת נסיעתו באוטובוס יהיה מוגדר תחת תאונת דרכים. תאונת דרכים תחשב עבירה פלילית רק כשהנהג שהיה מעורב פעל שלא בתום לב למשל בתאונת פגע וברח, נהיגה בשכרות, נהיגה בזמן שלילה ועוד.

 

מה חשוב לעשות לאחר תאונת דרכים?

אם אתם מעורבים בתאונת דרכים ויש ביכולתכם לפעול מומלץ לפעול על פי ההנחיות הבאות על מנת שתוכלו להמשיך את התהליך לאחר מכן כמו שצריך ותקבלו את הפיצויים המגיעים לכם –

  • החלפת פרטים עם הרכב השני – הפרטים החשובים ביותר שעליכם לקחת הם שם הנהג ומספר הטלפון, צילום של רשיון הנהיגה שלו, רשיון רכב, פוליסת רכב, סוג רכב ומספר רישוי כך שתוכלו להשיג את הנהג המעורב בבירוקרטיות שלאחר מכן.
  • תיעוד הנזקים – הקפידו לצלם את כל זירת האירוע – הרכבים הפגועים, נזקי גוף ונזקים נוספים שנעשו בסביבת התאונה. תיעוד זה הינו חשוד במיוחד כי לאחר שתעזבו את המקום לא יהיה שום סיכוי לקבל תמונות אם לא צילמתם בעצמכם. אם אתם מזהים עדי ראייה בסביבה בקשו מהם את פרטיהם למען הוכחת טענה מסוימת בבית המשפט במקרה הצורך.
  • קבלת טיפול רפואי – הקפידו לקבל טיפול ובדיקה במוסד רפואי גם אם נדמה לכם שלא קרה לכם שום דבר משתי סיבות – הראשונה היא שבמקרים מסוימים האנדרנלין שעולה מתוך התאונה מסנוור ובגללו אפשר שלא לשים לב לפגיעות או כאבים שכן קיימים. הסיבה השנייה היא ההוכחה בבית המשפט – עליכם להביא אישור רפואי שנבדקתם לאחר תאונות דרכים לכן שימו לב שאתם מדווחים במוסד הרפואי על התאונה ושזה כתוב במכתבי שחרור.
  • דיווח במשטרה – אם התאונה גרמה לכם לנזק גופני או נפשי ואין ביכולתכם לגשת לתחנת המשטרה אין צורך לעשות זאת באותו היום אך עליכם לעשות זאת ביום שכן יתאפשר לכם על מנת להנפיק אישור תאונה מהמשטרה.
  • שמירת המסמכים הרלוונטים – הקפידו לשמור את כל המסמכים והתיעודים שנכתבו על מנת שתוכלו להביא אותם לבית המשפט ולספק את כל ההוכחות הנדרשות.

 

לסיכום

תאונות דרכים הם תופעה שאנחנו רוצים למגר כמה שיותר, הקפידו לנהוג בזהירות על פי חוקי התנועה שנועדו רק בשביל לשמור על הסדר והבריאות שלנו בטח ובטח שמדובר בעבירות פליליות שנעשות שלא בתום לב ומסכנות באופן ממשי חיי אדם.

ניידת משטרה

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא