קבוצת תמיכה לגרושים – למי הן מתאימות ולמה

בהליך גירושין מתפרקת לגורמים משפחה שהוקמה בהשקעה משמעותית של תשומת לב, תכנון ואהבה. גם הליך הגירושין הטוב והיעיל ביותר אינו יכול לכסות על העובדה שהמצב אחרי הגירושין לעולם לא יחזור לקדמותו. הליך הגירושין עצמו משאיר צלקות אצל שני הצדדים וגם המצב החדש שבו כל אחד מהם נמצא הוא בלתי מוכר.

יש אנשים שלא מצליחים להסתגל למצב החדש ובדיוק לשם כך נועדו קבוצות תמיכה לגרושים. מהי קבוצת תמיכה? מי האנשים אשר קבוצות תמיכה לגרושים יכולות לסייע להם? מה מוביל אותם להשתתף בקבוצות הללו? מהי מהות התמיכה שקבוצות חשובות אלה מספקות? מה התועלת של השתתפות בקבוצות התמיכה? מדובר בנושא חשוב ובמאמר שלפניכם נעסוק בו בהרחבה.

מה זה בכלל קבוצת תמיכה?

קבוצת תמיכה היא קבוצה של אנשים שנפגשים באופן קבוע לדיון ועיסוק בנושא שהוא משותף בעצם לכל החברים בקבוצה. שהייה בקבוצות מלכדת את השורות ומעצימה את היכולת של אדם יחיד להתמודד עם מצבים מורכבים. בעידן המודרני קנתה לה שביתה ההבנה כי קבוצות לא חייבות להיות מרוכזות בעניין ערטילאי אלא יכולות להתרכז סביב נושא משותף לכל החברים בהן.

בעידן המודרני ניתן למצוא קבוצות המתרכזות סביב אלכוהוליזם, התמכרויות שונות ופחדים כאלה ואחרים. קבוצות תמיכה לגרושים אינן שונות מכך במהות. גירושין הוא אכן תהליך שמותיר חותם על כל הצדדים, וקבוצת תמיכה שמנוהלת נכון עשויה לתת מענה הולם לחששות, לבעיות ייחודיות ולפחדים הנלווים באופן טבעי להליך הגירושין.

 

מי האנשים שקבוצות תמיכה לגרושים יכולות לסייע להם?

בדרך כלל, מי שמשתתפים בקבוצת תמיכה לגרושים הם אנשים שעברו את התהליך או נמצאים בעיצומו. בדרך כלל משתתפים בקבוצות מנסים למצוא בקבוצה תשובות לשאלות שהם שואלים את עצמם – ויש הרבה כאלה בהתאם לאופי של המשתתף.

 

באילו נושאים מטפלת קבוצת תמיכה לגרושים?

להלן חלק מהשאלות אשר מעסיקות את החברים בקבוצות התמיכה לגרושים במרבית המקרים:

 

למה זה קורה לי?

שאלה שעשויה להיות נפוצה בקבוצות התמיכה עוסקת בשאלה שגרושים רבים שואלים את עצמם. השאלה היא "למה זה קורה לי?" מי ששואל שאלה כזאת הוא לרוב אדם שהדימוי העצמי שלו סבל פגיעה משמעותית. אדם כזה השקיע השקעה של ממש בטיפוח חיי הנישואין.

זאת, כמובן, לפי אמות המידה שלו עצמו. לא מעט אנשים מאשימים את עצמם בתהליך למרות שבמרבית המקרים אין צד אחד אשם וצד אחר שאיננו אשם. השתתפות בקבוצה מאפשרת לאותו אדם לראות שיש עוד רבים כמוהו וזה בסדר גמור.

קבוצת תמיכה לגרושים – למי הן מתאימות ולמה
קבוצת תמיכה לגרושים – למי הן מתאימות ולמה

מה ניתן לעשות אם אני עדיין אוהב/ת את בן או בת הזוג שלי?

גרושים רבים לא משלימים עם הגירושין ורואים את עצם האהבה שלהם לבן או בת הזוג כתירוץ לגיטימי לנסות ולהימנע מהגירושין או לדחות אותם. הקבוצה מסייעת לאנשים מהסוג הזה לקבל את העובדה שהצד השני לא מרגיש כמוהם ולהשלים עם ההרגשה הזאת.

 

מה עושים עם ההרגשה שבן / בת הזוג רק רוצה את הרכוש שלי?

החוק במרבית המדינות המתקדמות בעולם, ובכלל זה במדינת ישראל, מגדיר בצורה הברורה ביותר את אופן החלוקה של הרכוש המשותף. רכוש שבני הזוג צברו במשותף מתחלק ביניהם. רכוש שהיה שייך למי מהם לפני הנישואין יוחזר אליו במלואו. אם בן או בת זוג צברו מקצוע או יכולת השתכרות יוצאת דופן במהלך הנישואין, כי אז תתבצע הערכה אקטוארית וישולמו פיצויים.

למרות זאת יש אנשים שכל מה שמטריד אותם הוא החשש מפני הרצון של בן או בת הזוג לעשוק אותם. קבוצת התמיכה מסייעת לכלל החברים בה להשלים עם העובדה שלפעמים הגירושין לא קשורים לרכוש או לכסף.

 

מה לא בסדר איתי?

גברים ונשים כאחד מאשימים את עצמם בגירושין ומרגישים שאם רק היו מתנהלים טוב יותר הגירושין היו נמנעים. קבוצות תמיכה לגרושים מעצימות את הביטחון העצמי שלהם. מצד אחד מתברר שהגירושין לא קשורים לאיכות או למה שבסדר או לא בסדר איתם. מצד שני, הם מבינים שבנישואין יש שני צדדים וכשלאחד מהם העניין נמאס, אין ממש מה לעשות בנידון.

 

מה מוביל אנשים להשתתף בקבוצת תמיכה לגרושים?

בדרך כלל, מה שמוביל אנשים להצטרף לקבוצות בכלל ולקבוצות גירושין בפרט הוא הרצון לקבל תשובה ברורה ומובנת לשאלות שלהם. מי שמצטרף לקבוצה מאמין שאם השאלה מטרידה רבים, כי אז התשובה שהקולקטיב נותן יכולה להיות גם התשובה הנכונה.

ככל שהמשתתף מקבל תשובות, ולו חלקיות, לשאלות שלו, הדבר מהווה דלק המגדיל את הרצון שלו להמשיך ולהשתתף בקבוצת התמיכה. הביטוי הנדוש הגורס כי צרת רבים חצי נחמה, הוא בדיוק הגורם הסולל את דרכם של גרושים רבים לקבוצות התמיכה.

 

איזה סוג של תמיכה ניתן לקבל במסגרת קבוצת תמיכה לגרושים?

קבוצות התמיכה לגרושים ממלאות במידה רבה את הפונקציה של הפסיכולוג שמסיבות רבות ומובנות רבים חוששים ללכת אליו. התמיכה של קבוצות תמיכה לגרושים מתמקדת בשלושה תחומים:

 

תשובות לשאלות ותהיות

בקבוצה מקבל כל אחד מהמשתתפים תשובות לשאלות אשר מתעוררות אצלו. אופן הפעולה של הקבוצות מעודד השתתפות של כל אחד מהחברים, כך שבשלב מסוים כל אחד שואל את מה שמטריד אותו ומקבל תשובות, בין אם מהמשתתפים ובין אם ממנהלי הקבוצה או המנחים שלה.

 

תחושה של שותפות גורל

הליך גירושין הוא הליך קשה. לפעמים מתעוררת ההרגשה אצל גרושים טריים שהם לבדם בעולם ואין איש שיכול להבין אותם. הדבר נכון גם במדינות ובאזורים בהם התמיכה המשפחתית היא חזקה וגם במדינות מערביות שבה דווקא בערים הגדולות הבדידות היא הרבה ביותר.

ברגע שאדם שעבר הליך גירושין מבין שהוא לא לבד ושגירושין אינם סוף העולם, הדבר מרגיע אותו ומעניק לו את נקודת הפתיחה לחיים חדשים, נטולי רגשות אשם.

 

טפיחה על השכם

לא אחת קרה שגירושין פגעו בדימוי העצמי של מי שעברו את התהליך. הדבר נכון אצל גברים ונשים באותה המידה. לעיתים קורה שמי שמתגרש מרגיש כמו לוזר, כמו אדם בלתי ראוי שלא מימש את מה שהחברה מצפה ממנו. קבוצת תמיכה מחזירה, או לכל הפחות מנסה להחזיר לכלל המשתתפים בה את הביטחון העצמי שלהם.

 

התועלת שמספקת קבוצת תמיכה לגרושים

התועלת בקבוצות התמיכה לגרושים טמונות בעצם התובנות שהן מאפשרות לחברי הקבוצה לגבש במסגרת המפגשים הקבוצתיים:

  • אתה או את לא לבד: יש עוד הרבה אנשים במצב שלך והם נשארו אותם אנשים גם אחרי הגירושין. לא גדל להם זנב ולא כתוב להם כלום על המצח.
  • אתה או את בסדר גמור: לא התווית של נשוי או גרוש תקבע מי אתה או את באמת, אלא רק ההתנהגות והמעשים. כל אדם הוא אישיות נפרדת ואסור לנסות להגדיר אותו באמצעות סטטוס, יהיה אשר יהיה.
  • גם לך מגיע אושר: התובנה החשובה ביותר שקבוצות כאלה יכולות להעביר, היא שהגירושים הם לא סוף העולם ויש חיים גם אחריהם. מי שמתגרש יכול להיות מאושר ויכול לנהל חיים מספקים.

 

התוכן באתר זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ומומלץ שלא להסתמך עליו בשום אופן. המידע המוצג במסגרת מאמר זה מובא לידע כללי בלבד ואינו מהווה בשום צורה תחליף לקבלת סיוע משפטי אישי מטעם עורך דין המתמחה בדיני משפחה. במידה ונדרש ייעוץ משפטי בנושא גירושין או סכסוכים משפחתיים, יש לפנות בהקדם האפשרי לליווי וייצוג של עורך דין בעל התמחות בדיני משפחה.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

איך ניתן לחסוך כסף בגירושין

אין ספק שתהליך גירושין זה סיפור מורכב למדי מהרבה מאוד בחינות, וגם העלויות הכבדות הופכות לנטל המקשה על הסיפור. החל משכר טרחה, הוצאות על דירה,