בית / בלוג / ובאו אל המנוחה והנחלה – הסכם גישור בין יורשים

לאחר פטירת לאה, אם משפחת יעקובוביץ' (השמות האמתיים שמורים במשרד), החליט יוסף האב (85) להעביר בחייו את המשק בו התגוררה המשפחה לאסף נכדו בן ה-35 בנו הבכור של בתו הבכורה ענת, על מנת שיוכל לבנות במשק בית למשפחתו.

האב ושתי בנותיו ענת ומירב חתמו על הסכם חלוקה

יוסף, ענת ומירב חתמו על הסכם חלוקה לפיו לאחר שיימכר בית, בהרחבה של המושב,  תפוצה הבת הצעירה מירב, במחצית משווי המשק בקיזוז מס בסך של 1 מיליון ₪. ברבות הימים התעכבה מאד מכירת הבית בהרחבה של המושב והאחות הצעירה לא קיבלה ולו שקל אחד. כשמצבה הכלכלי התדרדר היא פנתה לעו"ד שהוציא מכתב התראה לענת, אחותה הגדולה, שבנה אסף קיבל את המשק, ודרשה ממנה את המגיע לה פלוס מיליון ₪ נוספים עקב עליית שווי המשק מיום חתימת ההסכם שנערך 10 שנים קודם לכן.

ענת התנגדה לפיצוי.

במקום לפנות לבית משפט, פנו האחיות להליך הסכם של גישור בין יורשים

במקום להיכנס לתביעות משפטיות, הביעו האחיות נכונות לעבור תהליך של גישור ירושה ולהגיע להסכם בדבר החלוקה הכספית.

במהלך הגישור, סיפרה כל אחת מהאחיות על יחסיה עם ההורים ועל ילדותה. האחיות העלו האשמות קשות האחת כלפי השנייה. "את תמיד היית האחות המועדפת", זרקה מירב לעבר אחותה הגדולה. "זה שלמדת באוניברסיטה לא אומר שאני צריכה לוותר לך על משהו שמגיע לי. "אני זקוקה לכסף הזה כדי לשקם את חיי." ענת מצידה לא נשארה חייבת "זה שאת עשי את הבחירות העלובות שלך, לא אומר שאני צריכה לשלם לך עליהן."

הליך גישור מוציא לא פעם, ממי שלוקח בו חלק, רגשות קשים אך גם מנקה ומטהר אותם.

בסופו של התהליך, ענת הסכימה להוסיף על מיליון השקלים 400,000 ₪ נוספים מה שאפשר למירב, האחות הצעירה, לקנות לעצמה דירה קטנה ולבסס את מצבה הכלכלי. בסמוך לסיום הגישור הלך לעולמו אביהן של האחיות. הן ישבו שבעה ביחד וחזרו להיות בקשר טוב אחרי כמה שנים של נתק מוחלט.

תגיות: ,

נכתב ע”י