בית / שירותים / גישור משפחתי בענייני עסקים משפחתיים

גישור משפחתי בענייני עסקים משפחתיים


כדאי לעשות עסקים עם משפחה או עם חברים?

אין מי שלא קיבל ולו פעם בחייו המלצה להימנע מכך. אין מי שלא שמע לפחות פעם את האנחה העמוקה, "איזו טעות, למה הכנסתי את המשפחה לעניין". רבים כל כך התפתו לשלב בין רעיון עסקי או הזדמנות עסקית לבין תחושה של חברות, קרבה, הכרות ארוכת שנים, נינוחות ותפישת עולם משותפת – כל מה שנראה לנו שהכרחי שילווה אותנו ביומיום. למה לא לשלב? למה לא להרים עסק יחד עם אחי או עם אבא? למה לא לשלב כוחות ומשאבים עם בני הדודים, וביחד ליצור שלם העולה על סך חלקיו?

אז זהו, שלצד הפיתוי והקסם יש סיכונים גדולים לא פחות. מיזם משפחתי – בכל היקף שהוא –  עלול להוביל לנקודה בה ניאלץ לבחור בין העסק לבין המשפחה.. בין אבדן כספים לאבדן חברים. כל סוג של שיתוף יכול להוות שילוב של סיכונים וסיכויים עצומים: חנות משותפת, עסק יצרני, מפעל, חברת הייטק, השקעה משותפת בנדלן – אינספור הזדמנויות, אינספור סכנות.

תמיד, יגיע רגע המחלוקת. לגבי המשך הדרך, היקף ההשקעות, קצב הגידול, נטילת סיכונים כלכליים. זו מהותו של עסק – כדי שיפרח יש צורך כל הזמן לקבל הכרעות, לקבוע מדיניות, לסרור סדרי עדיפויות. וכמעט תמיד מגיע הרגע בו אחד השותפים מבקש לשנות כיוון, בין אם בשל  שינוי כיוון בחייו, ובין אם בשל חילוקי דיעות מקצועיים או כלכליים. וכאן העסק – תרתי משמע – מסתבך: איך מנהלים עימות עם מי שאתה אמור לפגוש בעוד שעות ספורות סביב שולחן ארוחת יום שישי? איך מדברים  אם אבא שלך, שלימד אותך כל מה שאתה יודע, על כך שהוא אינו עומד בקצב ההתקדמות הטכנולוגית והעסקית? איך אומרים לדור הישן לזוז הצידה? איך לריב עם החבר הכי טוב שלך, שצעד יחד איתך בזמנים הקשים שהעסק היה בחיתולים?

במקום הזה, בו אין מנוס לכאורה מהתנגשות חזיתית בין הלב לשכל, גישור משפחתי בענייני עסק משפחתי מציע את הדרך המאוזנת והיעילה ביותר לבניית הסכמות. מקום בו העימות מכוון לבחירה בין שחור ללבן, מאפשר גישור משפחתי בענייני עסק משפחתי הלכה למעשה לשמור על העוגה (המשפחתית) שלמה, וגם לאכול אותה (לפתור משבר כלכלי או עסקי) . אין צורך להסביר עד כמה הליך משפטי בתוך המשפחה מערער את יסודותיה. גישור משפחתי בענייני עסק משפחתי מציע מטרייה תומכת במערכת היחסים מבלי לוותר על האני מאמין העסקי או המקצועי. עיקרון העל של תפישת הגישור, המציב את כיבוד הצרכים והרגשות של כל הצדדים על אותה מדרגת חשיבות וזכאות, מניח את היסודות היעילים ביותר  להידברות בנסיבות רגשיות מורכבות. וכי מה יכול להיות מסובך יותר  מסכסוך בתוך המשפחה….

 

פוסטים נוספים שאולי תאהב