בית / שירותים / גישור בנושא הסכם שלום בית לחילופין גירושין

גישור בנושא הסכם שלום בית לחילופין גירושין


הסכם שלום בית לחילופין גירושין מתאים לזוגות במשבר. הכוונה לזוגות שנקלעים לסיטואציה מאתגרת, מאיימת ומפחידה, ומרגישים שהכלים השגרתיים שלהם להתמודדות עם מצבים משבריים, לא מספיקים כדי לצאת מהסיטואציה המשברית הזו.

למשל בני זוג שאחד מהם מגלה שבן הזוג השני בגד בו, או בני זוג שמתמודדים עם חזרה בתשובה של אחד מהם, או בני זוג שאצל אחד מהם התגלה כי הוא מכור להימורים, אלכוהול, סמים ועניינים אחרים.

לעיתים אין צורך בגילוי מיוחד כדי להבין שהזוגיות נמצאת במשבר בגלל קצרים בתקשורת, התרחקות רגשית ופיזית, בעיות כלכליות, ילדים מאתגרים או ילדים עם צרכים מיוחדים.

על מנת לתת לזוגיות במשבר את הזמן והכלים להתמודד עם המשבר (יש תיאוריות שאומרות שזוגיות ללא קשיים הוא היוצאת מן הכלל), ומצד שני לקחת בחשבון ובצורה רציונלית את הסיכון לפירוק הזוגיות- נוצר הכלי של "הסכם שלום בית לחילופין גירושין".

הסכם שלום בית לחילופין גירושין הוא הסכם מגירה או הסכם פרידה וגירושין עתידי. משמעו שקודם כל ניתן לזוגיות הזדמנות באמצעות פסק זמן שעל משכו נחליט, ובו לא נוכל להפעיל את ההסכם. חלק זה כולל גם את כל התנאים לשלום הבית: האם אחד מבני הזוג ילך לטיפול פרטני, או ששניהם מתחייבים ללכת לטיפול זוגי. איך יתחשבנו בני הזוג בזמן שלום הבית עבור הוצאות המגורים והילדים. מה מותר ומה אסור לבני הזוג לעשות בזמן שלום הבית ועוד כהנה וכהנה החלטות אינדיבידואליות לכל זוג.

כאשר פניהם של בני הזוג לניסיון הבראת הזוגיות, ביכולתם לתקשר ביניהם גם על מה שיקרה אם ניסיון ההבראה לא יצליח, הכוונה היא להסדרים שיחולו במידה והם יחליטו בסופו של דבר להיפרד.

זהו החלק השני בהסכם ומשמעו "לחילופין גירושין". חלק זה כולל את כל הסדרי הגירושין שנמצא בהסכם גירושין רגיל, כלומר: ענייני אחריות הורית וזמני שהות, מזונות ומדור הילדים והנושא הרכושי או מה שנקרא "איזון המשאבים".

בתהליך גישור אלל הסכם שלום בית לחילופין גירושין נבנה את הסכם שלום הבית בקצב שמתאים לבני הזוג, בזהירות רבה, ונעשה את הכל על מנת לא להחריב את שלום הבית ולהגיע בשלב זה לגירושין.

הסכם שלום בית כמו הסכם גירושין מקבל תוקף של פס"ד בבית המשפט לענייני משפחה. בסוף הדיון ההסכם נכנס למגירה ויכול לצאת ממנה רק בחלוף הזמן שנקבע בו, כאשר כל אחד משני הצדדים יכול להפעילו ולתת תוקף מיידי להסדרי הפרידה והגירושין.

פוסטים נוספים שאולי תאהב