בית / שירותים / גישור אל הסכם הורות

גישור אל הסכם הורות


כאשר שני אנשים בוגרים מחליטים להביא ילד לעולם שלא באמצעות בן זוג, אלא באמצעות שותף להורות הם נדרשים לסדר את כל מה שכרוך בכך במסגרת הסכם הורות.

הראיה העומדת בבסיס הסכם ההורות היא על הילד העתיד להיוולד. טובת הילד העתידי היא שיהיו לו שני הורים שמכבדים אחד את השני, ורואים לנגד עיניהם את טובתו בראש ובראשונה.

היות ולהסכם ההורות השלכות על ההורים ועל ילדיהם לאורך תקופה של 22 שנים, החל משלב ההריון והלידה ועד סיום השירות הצבאי, חובה לערוך את ההסכם אצל עורך דין המתמחה בתחום. רצוי כי ההסכם ייערך עוד טרם ההריון.

הסכם הורות טעון אישור בית המשפט. במקרים מסויימים ניתן יהיה לאשר את ההסכם עוד טרם הלידה. למרות העמדה המקובלת היא כי ניתן לאשר את ההסכם רק לאחר הלידה.

הסכם הפריה

בני זוג שאינם נשואים, ידועים בציבור, או שותפים להורות המעוניינים להביא ילד לעולם באמצעות הפריה, מחוייבים להציג טרם ההפריה "הסכם הפריה". הסכם זה נערך על דרך תצהיר המאומת בפני עורך דין.

בישראל, מותר לאישה לעבור הפריה מגבר שאינו בעלה. ואומנם, לטובת הילד, נדרש כי יוצהר, כי אבי הילד והאישה הינם פנויים ואינם נשואים לאחרים (על מנת להסיר חשש ממזרות). כמו כן, על הצדדים להצהיר כי ההפריה נעשתה מרצונם החופשי, וללא כל תמורה כספית. האישה מצהירה כי היא זו שתגדל את הילד, וגבר מצהיר כי הנו האב הביולוגי העתידי וכי יחולו עליו כל הזכויות והחובות הנובעות מסטטוס זה.

הסכם הורות

על מנת למזער את המחלוקות, ולהבטיח כי דרכם של ההורים הינה דרך משותפת, יש לערוך הסכם הורות. הסכם הורות מלווה את ההורים החל מרגע הכניסה להריון ועד להגיעו של הילד לבגרות.
טרום הריון והריון – ניתן לכלול בהסכם ההורות הוראות הנוגעות לליווי לטיפולי הפריה ונשיאה משותפת בהוצאות. במידה והצדדים מעוניינים ניתן להסדיר את עריכתם של בדיקות גנטיות טרם הכניסה להריון של שני הצדדים.

הצהרת אבהות – כאשר הורי הילד אינם נשואים, נדרשת הצהרה באשר לזהות האב, על מנת שהאב יירשם כאבי הילד בתעודת הזהות. לכן, יש להסדיר עניין זה בהסכם.

שם הילד – ניתן לקבוע את שמו הפרטי של הילד וכן את שם משפחתו כפי שיירשמו בתעודת הזהות.

אחריות הורית – בהתאם לחוק שני ההורים אחראיים לטובת הילד שלומו ורווחתו ועליהם לדאוג לכלכלתו חינוכו ובריאותו.

זמני שהות – בהסכם ההורות יש לקבוע את זמני השהות של הילד עם כל אחד מן ההורים. זמני השהות ייקבעו בהתאם לגיל הילד ולהסתגלותו. יש להתחשב בטובת הילד הזקוק לשגרה וליציבות. ניתן להיעזר בעריכת תוכנית הורית מפורטת בה יציין כל הורה כיצד הוא הוא רואה את הורותו העתידית באופן יומיומי. ככל שהצדדים גמישים יותר ויש להם נכונות ללכת האחד לקראת השני ניתן יהיה להתאים את זמני השהות לצרכים המשתנים של הילד ושל ההורים.

חינוך – על דרך החינוך של הילד להיקבע במשותף. ניתן לקבוע את זרם החינוך אליו ישתייך הילד.

מזונות הילד – הסכם הורות צריך לכלול את את כלל הוצאות הילד לרבות קורת גג, הוצאות דיור שוטפות. כלכלת הילד : ביגוד, מזון, הנעלה וכן צרכי חינוך, גן, צהרון, בית ספר, חוגים ושיעורים פרטיים. וכמובן צרכי רפואה.

ובאופן כללי – על שני ההורים לקחת בחשבון כי הסכם הורות ילווה אותם שנים רבות. הילד יגדל, וצרכיו שיתנו וגם חייכם לבטח ישתנו, נכונות שינויים כגון, שינוי סטטוס, שיני מקום מגורים ושינוי מקום העבודה. ההסכם יהווה מסגרת להתנהלות הצדדים. ככל שההסכם יהיה יותר מפורט יחסכו מחלוקת. עם זאת, כמובן שלא ניתן לכסות את כל המקרים. המציאות גדולה מאיתנו. לכן, חשוב הרצון הטוב של שני הצדדים, הגמישות והפרגון, הכל לטובת ההורים והילדים.

מתן תוקף להסכם – מומלץ לחתום על הסכם הורות רק לאחר קבלת ייעוץ מקצועי מעורך דין לגבי ההשלכות של ההסכם על חיי ההורים וילדיהם. לאחר החתימה על ההסכם יש לערוך בקשה לאישור ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריכם. בית המשפט לענייני משפחה יקבע דיון בנוכחות הצדדים וודא כי ההסכם שנערך הנו בהתאם לטובת הילד. בנוסף יוודא בית המשפט כי ההורים מודעים לאמור בהסכם ההורות וכי הוא נעשה מרצון חופשי.

אין שיטה טובה יותר לעריכת הסכם הורות מאשר גישור. בגישור אל הסכם הורות נפתחים כל הנושאים הרלוונטיים להסכם בעדינות ובקצב המתאים להורים לעתיד. כמו כן נלקחים בחשבון מצבים שונים המאפיינים הורות מסוג זה וההורים ביחד עם המגשר/ים מוצאים את הפתרונות והמנגנונים המוסכמים עליהם.

פוסטים נוספים שאולי תאהב