בית / בלוג / בנות גידלה ורוממה והם לא בגדו בה – גישור ירושה בין אחיות

רבקה הלכה לעולמה בגיל 65 בטרם עת. המוות לא היה מפתיע אבל סכסוכי הירושה שבאו אחריו –דווקא כן.

בגיל 60, חמש שנים לפני שרבקה נפטרה היא רכשה לבתה הבכורה תמר דירה בעלות של 3 מיליון ₪ . בשנים שלאחר מכן שבה ואמרה האם לבנותיה כי אם לא תרכוש דירה גם לבתה הקטנה מיכל, היא מבקשת כי לאחר לכתה, יינתנו לבתה הקטנה, מהעיזבון שיישאר, 3 מיליון ₪ – שווי הדירה שרכשה לבתה הבכורה ואת יתרת הסכום –יחלקו ביניהן הבנות שווה בשווה.

גישור ירושה באין צוואה

רבקה חזרה על בקשתה פעמים רבות אך מעולם לא ערכה צוואה. היא סמכה על בנותיה שיתסדרו ביניהן.

לאחר פטירתה הוצא צו ירושה והבנות ניגשו יחדיו לסניף הבנק בו היו מצויים מרבית כספיה של האם- מעל ל- 7 מיליון ₪על מנת לחלקו ביניהן.

מיכל (35) פנתה לאחותה הגדולה (40) וביקשה ממנה לקיים את בקשותיה החוזרות ונשנות של האם לפני פטירתה, אולם האחות הגדולה סירבה בטענה, שבמשך השנים קיבלה מיכל מתנות רבות מהאם. תמר מנתה בפני אחותה את רשימת המתנות להן זכתה במשך השנים בהן גם רכבים עבורה ועבור בעלה, נסיעות לחו"ל וקצבה חודשית בסך 5000 ₪ בחודש שקיבלה מיכל מאימה עת סעדה אותה עד יום פטירתה ונאלצה בשל כך לעזוב את מקום עבודתה.

האם יש לאחות הקטנה עילה משפטית לתביעת ירושה? לא.

מאחר והאם ולא השאירה צוואה בכתב, מבחינה משפטית אין עילה לתביעה.

"חבל לי להסתכסך עם אחותי, מצד אחד" אמרה לי מיכל בשיחה המקדימה בינינו, "ומצד שני, אני יודעת כמה הייתה אמי בעד שווין וכמה רצתה להיות הוגנת כלפי שתינו."

בהסכמה משותפת פנו אלי האחיות לניסיון גישור ירושה.

"ומכונית הטויוטה שקנתה לך אימא, זה לא כסף?" הטיחה תמר בפני אחותה, "ומתנת ירח הדבש. כמה היא עלתה?" שאלה בלי לחכות לתשובה. רשימת המתנות שמיכל קיבלה מאימה במהלך השנים הלכה ונפרטה שקל אחר שקל על ידי אחותה.

לא רק השקלים נפרטו גם הרגשות הלכו ונפרשו על שולחן הגישור.

רגשות אהבה, דאגה וזיכרונות ילדות מהנים של הבנות כלפי האם ושל האחת כלפי רעותה.

במסגרת הגישור הן הגיעו להסכמה שבמקום ה- 5 מיליון שהייתה מיכל אמורה לקבל (3 מיליון ₪ על הדירה ועוד 2 מיליון ₪ מיתרת העיזבון), היא תקבל 4.5 מיליון ואילו אחותה תמר תקבל 2 מיליון ₪ פחות ממנה. דהיינו – 2.5 מיליון ₪ מהעיזבון.

גישור ירושה זה היווה פשרה אשר הותיר את כל אחת מהאחיות מרוצה ומסופקת. הניתוק המשפחתי שכל כך היה קרוב להתממש –נמנע.

רצונה האמתי של האם המנוחה מומש. הקשר בין הבנות התהדק והיום שוררים ביניהן יחסי קרבה ורעות.

 

נכתב ע”י